HotSpot Shield Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl kullanılır?

Fulya Ayvaz kullanıcısının resmi

 

Merhabalar bugün sizlere yasaklı sitelere DNS değiştirmeden girebilme imkanı sağlayan HotSpot Shield'i tanıtacağım.

 

Günümüzde internet ortamında bulunan birçok site ve sayfa özel şartlar nedeniyle yasaklanmakta ve bu durum karşısında elimizden pek de birşey gelmemektedir. Birçok sitenin yasaklanmasının nedeni ise zararlı bulunan içeriklerin bulunmasıdır diyebiliriz. Bu nedenle kısıtlanan özgürlüğümüzü kendimizin yönlendirmemiz ve girip giremeyeceğimize kendimizin karar verebilmemiz için yaratılan birçok program ve yazılım bulunmakta. Bu program ve yazılımlar sayesinde birçok yasaklı siteye giriş mümkün hale gelebilmektedir. Bu programlardan biride HotSpot Shield’dir.

 HotSpot Shield programının sloganı “Güvenlik, Gizlilik ve Özgürlük” !

 

 

 

HotSpot Shield Nedir?


HotSpot Shield bir çok yasaklı siteye girişimizi sağlayan güvenilir bir programdır. DNS değiştiemeye gerek duymaksızın istediğiniz sitelere erişiminizi sağlar.

HotSpot Shield Ne İşe Yarar?

HotSpot Shield ile güvenilir bir şekilde internette gezebilir hatta güvenlik eklentileri sayesinde de rahatlıla dosya indirebilirsiniz.

HotSpot Shield sayesinde bilgisayarınızın güvenliğini arttırmanız da münkün. Bu kullanışlı program sayesinde dış tehtitlere karşı güvenlik içinde bulunabilirsiniz.

Aynı zamanda bilgisayarınızda bulunan kayıtlı şifrelere kredi kartı bilgilerine ve özel kimlik bilgilerini almaya çalışan kötü içerikli yazılımlara ve kişilere karşı güvende olmanızı sağlayarak kendine özgü anti virüs görevini de yapabilen bir programdır.

Anchor Free firmasının bir programı HotSpot Shield’in iki sürümü var; ücretli ve ücretsiz. Ücretsiz sürümde yasak web sitelerini ziyaret ederken açılan reklamlarla karşılaşıyorsunuz. Ücretli sürüm de ise reklam olmadığı gibi bir de teknik destek alma imkanı buluyorsunuz. Ayrıca ücretli sürümün bağlantı hızının daha yüksek olduğu yine kullanıcılardan gelen yorumlar arasında.

Hotspot shield programının içeriğinde bulunan  vpn  ağı sayesinde  çevrim içi kimlik hırsızlığına karşı bütün bilgilerinizi korumaktadır. Hotspot shield in bir diğer özelliği ise içermiş olduğu güvenlik duvarı sayesinde wi-fi ve ortak kullanılan wireless gibi ağlardan bulaşabilen zararlı yazılım ve zararlı şahısların ataklarına karşı bütün içeriklerinizi koruma altına almaktadır.

 

Programın başlıca faydaları şunlardır;


*İnternete hiç bir kısıtlama olmadan; tüm yasaklı sitelerle birlikte erişmenizi sağlar,

*Güçlü şifreleme tekniği olan HTTPS protokolü ile tüm bilgilerini, şifrelerinizi ve çerezlerinizi güvenli olarak korur,

*IP adresinizi gizlerek sizi bir çok sahtekarlıktan korur,

*Son yılların moda siber suçları arasında yer alan çevrimiçi kimlik hırsızlığından korur,

*Yeni-eski bir çok işletim sistemi ile uyumludur.

 

 

IP Adresi Nedir?


IP bir bilgisayar terimidir (kısaltma). Anlamı İnternet Protokulüdür. Internet tarafından bilgisayara özgü olarak verilen IP adreslerini saklamak önemlidir. 

4 haneden oluşan IP'ler 4erli periyotlar halindedir. Bu numaralar  domain number, the sub network number, the network number, and the host computer numberdır.

 

IP Adresimizi Neden Korumalıyız?


IP'mizi güvenlice korumak  önemlidir çünkü IP'mizi saklamak kişisel bilgilerimizin çalınıp yayılmasını engeller.

IP adresini saklamak illegal değildir. Ayrıca internetten kendiniz de IP adresinizi değiştirebilirsiniz.

Ayrıca IP'nizi saklamak sizi popup reklamların sabit görüntülerinden de kurtulmanızı sağlar.

IP saklamak junk mailleri almanızı almanızı da engeller.

 

 

HotSpot Shield Nasıl Kullanılır?


Öncelikle programımızı indirmemiz gerekiyor: http://www.hotspotshield.com/tr

Hotspot Shield aşağıdaki platformlarda çalışır:

    –   Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8

    –   Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion

    –   iOS

    –   Android 2.x and 4.x

 

 

Kurulumu gayet basit olan HotSpot Shield'i kurduktan sonra bilgisayarınızın sağ alt köşesinde programın yeşil bir simgesi çıkacak. Simge yeşilse program çalışıyor demektir. Bu kadar.

 

Örneğin; bu program özellikle maç izleme istelerinde işe yarıyor mesela justin tv de maç izlemek için videoyu açınca belli bir süreden sonra ülkeniz üzerinden izlenmesi için yasaklanmıştır uyarısı veriyor bu program çalışıyorken öyle bir uyarı vermez istediğiniz gibi izleyebilirsiniz diğer bütün yasaklı sitelerede istediğiniz gibi girmenizi sağlar.

 

HotSpot Shield'in Zararları Nelerdir?

 

Tahminimice Hotspot Shield Gomez Peer adındaki program gibi bilgisayarınızın arka planında siz görmeden yada onaylamadan bazı işlemler yapıyor. Bunlar bilgisayarınızın hız, güç ve hatalarını ölçen bazı testler. Bunlar bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olur. Kotalı kullanıcı iseniz fark edersiniz ki; kotanız beklenenin üstlerinde bir seviyeye ulaşır. Bunlar sadece tahmin tabiki.

 

Umarım faydalı olmuşumdur.