Adobe Flash ve Animasyon Türleri Hakkında Genel Bilgi

hazal kullanıcısının resmi

Adobe Flash bize animasyon ve özel efektler yapmak için imkan sunar. Ayrıca Adobe Flash ile oyun ve sitede yapabiliriz.Öncelikli olarak adobe flash programında hareketli animasyonların türleri  hakkında bilgi vereceğim.

Adobe Flash programında bize yardımcı olacak animasyon türlerini ara hareketler,klasik aralar,terskinamatik pozları,şekil araları,kare kare animasyonlar destekler.

 

Ara Hareketler: Ara hareketler, sürekli hareket ya da nesne dönüştürme işleminden   oluşanan imasyonlar için       faydalıdır.Bir ara hareket, yayılma alanında tek bir nesneden oluşur.Ara hareketler arası doldurulan animasyonlar üzerinde en üst düzeyde denetim sağlar.Yalnızca ara hareketler,hareket hazır ayarları olarak kaydedilebilir.

 

Klasik  Aralar:Klasik aralar Flash uygulamasında arası doldurulan animasyonların kullanımında en eski uygulamadır ve  klasik aralar, ara hareketler gibidir fakat oluşturulması daha zordur. Klasik aralar, yayılma temelli aralar ile mümkün olmayan bazı özel animasyonlu efektlere olanak tanır.

 

Ters Kinematik Pozları:Ters kinematik kolaylıkla doğal hareket etmemizi sağlar.Ters kinematik kullanarak animasyon uygulamak için zaman çizelgesindeki eklemlerin başlangıç ve bitiş noktalarını belirtmek yeterlidir.

 

Şekil Araları:Zaman çizelgesinde bir şekil çizeriz ve başka belirli bir zamanda bu şekli değiştiririz.Daha sonra bir şeklin başka bir şekle dönüştüğü animasyonu oluşturmuş olur.

 

Kare Kare Animasyon:Zaman çizelgesindeki her kare için farklı resim seçmemize olanak tanır.Bu hareket her karede farklı grafiklerin olmasını gerektiren karışık animasyonlar içindir.